Kai geologiniai tyrimai nebūtini: kada prieš statybas galima jų ir nedaryti

Kada geologiniai tyrimai nebūtini

Prieš statybas inžineriniai geologiniai tyrimai nebūtini – kartais būna ir taip. Kam reikalingi tokie tyrimai ir kodėl juos reikia atlikti prieš projektuojant statinį, aptarta tekste „Geologiniai tyrimai prieš statantis namą – ką turite apie tai žinoti“. O šiame tekste aptariami atskiri atvejai, kai tokių geologinių tyrimų jums gali ir neprireikti.

Svarbu, koks pastatas, kokie pamatai ir koks gruntas

Teisės aktai nenumato atlikti inžinerinių geologinių tyrimų, kai projektuojamas statinys priskiriamas nesudėtingiems statiniams (tai gali būti ir gyvenamieji, ir sodo, ir pagalbiniai statiniai, atitinkantys tam tikras sąlygas). Taip pat tyrimų atlikti nebūtina, kai sklypo geologinės sąlygos  priskiriamos paprastoms, o statinio pamatas nėra polinis. Kai išpildomos šios trys sąlygos, geologiniai tyrimai nebūtini.

Visa informacija apie nesudėtingus statinius, kuriems geologiniai tyrimai nebūtini, yra statybos techniniame reglamente „Statinių klasifikavimas“.

Kada geologiniai tyrimai nebūtini

Geologiniai tyrimai nebūtini – būna ir taip

Kas įvertins geologines sąlygas?

Pamatų tipą ir tai, ar pastatas bus priskiriamas nesudėtingiems statiniams, iš anksto gali numatyti pats būsimas statinio šeimininkas, bet kas objektyviai įvertins geologines sąlygas? Kartais tai padaryti paprasta. Pavyzdžiui, jeigu nusprendėte statyti ūkinį pastatą ar rąstinę pirtį tame pačiame sklype, kuriame anksčiau jau buvo atlikti projektiniai inžineriniai geologiniai tyrimai, nes ten pat statėtės gyvenamąjį namą. Tačiau jeigu inžineriniai geologiniai tyrimai sklype nebuvo atlikti niekada, kyla grėsmė suklysti ir geologines sąlygas įvertinti netinkamai.

O pro pirštus pasižiūrėjus į esamą situaciją ir iš akies nustačius, kad geologinės sąlygos esą yra nesudėtingos, galima skaudžiai nukentėti, kai pastatų sienos ims skilinėti ar dalis pastato tiesiog pradės smegti žemyn.

Apie geologinius tyrimus visada turite pasitarti su pastatą projektuojančiu specialistu. Jei projektuotojas rekomenduoja arba reikalauja atlikti tyrimus, tai padaryti privalu. Net jei jums atrodo, kad geologiniai tyrimai nebūtini. Svarbu suvokti, kad projektuotojas ir yra tiesioginis šių tyrimų naudotojas.

Tyrimai visuomet būtini esant sudėtingoms geologinėms sąlygoms. Be tyrimų negalima statyti pastatų ant organinių, supiltų gruntų ir, žinoma, Šiaurės Lietuvos karstiniame rajone.

kada geologiniai tyrimai nebūrini

Geologiniai tyrimai – jūsų ramybės garantas

Net jei geologiniai tyrimai nebūtini, atlikę juos miegosite ramiau

Tačiau niekas neapsaugos nuo neprofesionalių projektuotojų-architektų, kurie šiaip jau turėtų mokėti pritaikyti inžinierių geologų pateiktą medžiagą, bet, deja, taip būna ne visada. Jei pastebėjote, kad su jumis dirbantis specialistas savo darbo iki galo neišmano, iniciatyvos teks imtis patiems ir pasikonsultuoti su ne vienu šios srities geologinių tyrimų atstovu.

Atminkite, kad konsultacija yra būtina dar prieš užsakant tyrimus bei reikalinga techninės užduoties medžiagai užpildyti. Be to, užsakydami tyrimus reikalaukite inžinieriaus tiksliai įvardinti geologinių sąlygų sudėtingumą.

Inžinierius geologas, jūsų prašymu, gali bent preliminariai nurodyti pamatų įrengimo gyli, tiksliai įvardinti silpnus ar stiprius grunto sluoksnius, esančius sklype, bei nustatyti tikslias hidrogeologines sąlygas t. y. nurodyti požeminio vandens slūgsojimo gyli ir jo svyravimo galimybes. Turint tokią informaciją, sudaromas bendras statybos sklypo vaizdas. Inžinierius geologas taip pat turi paaiškinti nustatytus skaičius, pavyzdžiui, ribas tarp silpno ir stipraus grunto ir t. t.

Net jei geologiniai tyrimai nebūtini, svarbu žinoti, kad tai tarsi draudimo polisas statinio pamatams, kuris atsipirks šimteriopai, tad bet kokiu atveju rekomenduojama tiek prieš perkant sklypą, tiek prieš statant pastatus užsisakyti inžinerinius geologinius tyrimus. Daugiau apie tyrimus čia – „Geologiniai tyrimai prieš statantis namą.

1 reply
  1. Stasys
    Stasys says:

    Niekaip nesuprantu, ar tyrimai Vilniaus rajone privalomi, ar tik rekomenduojami??? Nes statybos leidimo nenori išduoti statybos skyriaus klerkai!!!

    Atsakyti

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.