Artezinis gręžinys – giluminis vanduo iš žemės gelmių!

Artezinis gręžinys – būdas pasiekti požeminius vandens telkinius, konkrečiau – vandenį, slypintį arteziniame sluoksnyje.

Kas pigiau, o kas patikimiau?

Žemėje yra du pagrindiniai geriamo vandens šaltiniai: paviršinis (atviri vandens telkiniai) ir požeminis. Lietuviai gali džiaugtis naudodami išskirtinai tik požeminį vandenį. Kai kuriose šalyse tai tiesiog neįmanoma.

Kai nėra galimybės prisijungti prie centralizuotos vandens tiekimo sistemos, lieka du pagrindiniai keliai: artezinis gręžinys arba šachtinis šulinys. Pastarasis variantas dažnai yra paprasčiausias ir pigiausias būdas gauti geriamojo vandens, bet šiuo atveju paprasčiausiai tikrai nėra geriausiai.

Vanduo į šulinius patenka iš gruntinio vandens, į kurį kartu su lietaus vandeniu lengvai nuteka nitratai, nitritai, žarninės lazdelės, žarniniai enterokokai ir kiti teršalai. Daugelio šulinių vanduo yra netinkamas gerti ir ruošti maistą. Nitratai virinant vandenį nepasišalina, tam reikalingi sudėtingi vandens valymo įrenginiai. O svarbiausia – toks vanduo gali būti skanus ir vizualiai atrodyti labai švarus!

„Vis dėlto jeigu nusprendėte vartoti gruntinį vandenį iš šulinių, būtina reguliariai atlikti jo bakteriologinius tyrimus“, – pabrėžia „Geologas LT“ direktorius Deividas Nedveckis.

Nitratų gausus šulinio vanduo itin pavojingas nėščiosioms ir kūdikiams. Tais atvejais, kai nėščiosios ar kūdikiai iki 6 mėnesių vartoja šulinio vandenį, jį nemokamai gali ištirti Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

Šuliniai senka masiškai

Kelios karštos vasaros išryškino dar vieną šulinių trūkumą – ilgiau nepalijus, jie senka. Dešimtys išdžiuvusių šulinių savininkų kiekvieną vasarą kreipiasi į „Geologas LT“ – nori patikimesnio vandens šaltinio, t. y. gręžinio. O jie jau neišsenka – per 20 įmonės veiklos metų nė vienas „Geologas LT“ įrengtas artezinis gręžinys neišdžiuvo.

Gręžiniu vanduo išgaunamas iš gilesnių vandeningų horizontų, esančių po vandeniui nepralaidžiu molingų uolienų sluoksniu. Tai reiškia, kad arteziniame sluoksnyje esantis vanduo yra mažiau priklausomas nuo to, kuris yra žemės paviršiuje.

Mažiau priklausomas tiek kiekio, tiek galimos taršos prasme. Tad ar sausa vasara, šulinių savininkus paliekanti be vandens, ar lietingas pavasaris, į šulinius suplukdantis įvairiausių medžiagų kokteilį iš tręšiamų laukų ar pramonės – vandens gręžiniui tai nė motais!

Artezinis gręžinys ir vandens šulinys – konceptuali iliustracija

Iškviesk specialistą konsultacijai Vilniaus apskrityje (info@geologas.lt, Mob.: +370 677 04844):

Artezinis gręžinys: privalumai

Artezinis gręžinys – tai įrenginys, skirtas apsirūpinti geriamuoju ir buitiniu vandeniu. Tai daugiau negu įrenginys – tai jūsų nepriklausomybė, nes pamiršite apie bet kokius kasmėnesinius mokesčius. Gręžinys yra investicija visam gyvenimui!

„Geologas LT“ primena apie kitus vandens gręžinio privalumus:

 • Vandens kiekis gręžinyje neribotas;

  Sūkurinės vonios, fontanai, baseinai, daržų laistymas – užteks viskam!

 • Nepatenka paviršiaus, lietaus, nuotekų vandenys;

  Būsite tikri, kad negeriate to, ką kiti išpila.

 • Per sausrą neišdžius

  Vandens kiekis nuo oro už lango nepriklausys.

 • Vieną gręžinį gali naudoti keli vartotojai;

  Susitarę su kaimynais, mokėsite gerokai mažiau.

 • Vandens gręžiniai gali būti eksploatuojami daugiau nei 50 metų;

  Praktiškai visą gyvenimą būsite ramūs ir nuo nieko nepriklausomi.

 • Nėra jokių kasmėnesinių mokesčių už vandenį.

  Didesnių išlaidų reikalauja tik pirminis etapas – gręžinio įrengimas.

Artezinis gręžinys: įrengimo etapai

Sąmata ir darbų sutartis

Kreipiatės į mus, nes norite vandens gręžinio. Mes paruošiame jums kelias sąmatas (optimistinę ir pesimistinę/su kokybiškesne ir su pigesne įranga), kad žinotumėte, kiek tai kainuos.

Aptarsime, ar bus reikalingas statybinis vanduo,  gal norėsite išvesti kelis vamzdžius laistymui, gal turite unikalių pageidavimų (baseinas, fontanas ir pan.). Dar prieš darbus reikia tai įvertinti, kad parinktume geriausią variantą. Pasiūlysime gerą kainą ir jokių staigmenų, kai darbai bus atlikti!

Darbo aikštelės paruošimas

Mes pasirūpinsime darbo aikštelės paruošimu. Jeigu yra nestandartinių aikštelės paruošimo darbų (pavyzdžiui, didelės žemių sampylos, seni medžiai ar statybinės atliekos), galime už jus suorganizuoti jų pašalinimo darbus.

Gręžimo darbai

Kai teritorija paruošta, atvyksta gręžimo mašina. Mūsų gręžimo mašinos pajėgios išgręžti gręžinius bet kurioje vietoje Lietuvoje, galime pasiekti ir 150 metrų gylį, todėl garantuojame, kad jeigu atvykome, tai ir įrengsime gręžinį. Jūs mokate tik už rezultatą.

Pagrindiniai gręžimo etapai:

 1. Žvalgybinis gręžimas iki projektinio gylio.
 2. Vandeningo sluoksnio nustatymas. Atliekamas elektrokaratažas arba gamakaratažas – patikimiausi vandeningo sluoksnio nustatymo metodai industrijoje.
 3. Gylio suderinimas su užsakovu (kartais randame ir 2–3 vandeningus sluoksnius).
 4. Apsauginės kolonos (PVC vamzdžio) su filtru nuleidimas į surastą vandeningą sluoksnį.
 5. Užpylimas plautu frakcionuotu smėliu.
 6. Užvamzdinės gręžinio dalies izoliacija specialiomis molio granulėmis (dažniausiai „Compactonit“).
 7. Gręžinio praplovimas, „atpumpavimas“ ir hidrogeologinių duomenų nustatymas.

Vandens mėginio paėmimas

Kai iš giluminio gręžinio išgaunama pakankamai vandens be smėlio priemaišų ir nustatyti gręžinio duomenys, paimame mėginį ir pristatome jį į sertifikuotą laboratoriją vandens cheminei analizei atlikti. Šio tyrimo reikia ir gręžinio registracijai ir jūsų ramybei – tampa aišku, ar vanduo iš karto tinkamas vartojimui, ar reikės filtrų. Plačiau apie tai skaitykite: vandens gerinimo filtrai.

Artezinio gręžinio prijungimas

Kad galėtumėte naudotis vandeniu iš artezinio gręžinio, jį reikia prijungti, t. y. nuvesti vamzdžius po žeme nuo gręžinio iki vietos, kurioje norėsite turėti vandens įvadą. Visą informaciją apie tai rasite skyrelyje gręžinio prijungimas.

Artezinio vandens gręžinio paso registracija

Jūs jau esate unikalaus įrenginio – vandens gręžinio savininkas! Taisyklingai įrengtas gręžinys yra ilgaamžis statinys, kuriuo naudositės visą gyvenimą.

Tam, kad būtų teisiškai įtvirtinta jūsų nuosavybės teisė į vandens gręžinį, kaip to reikalauja įstatymai, įregistruosime jus gręžinio savininku Lietuvos Geologijos Tarnyboje (LGT). LGT teises į gręžinį patvirtina išduodama gręžinio pasą, kurį mes perduosime jums.

Garantija gręžiniui – 10 metų.

Toliau reikia imtis vandens tiekimo sistemos įrengimo. Skaitykite: vandens siurblio prijungimas.

Artezinis gręžinys: apsauginės kolonos vamzdžio tipai

Vandens gręžinių apsauginėms kolonoms Lietuvoje yra naudojami PVC vamzdžiai. Tai dažniausiai mėlyni (nors gamintojas gali ir pasirinkti kitą spalvą, tarkim, pilką) šiai sričiai tinkami produktai. Svarbiausia, kad vamzdis būtų sertifikuotas ir kokybiškas.

Polivinilchloridas (PVC) – tai labai paplitęs plastikas, naudojamas daugelyje sričių. Iš jo  gaminami vamzdžiai, izoliuojančios elektros laidus dangos, apdailos detalės ir t. t. Visada patariame rinktis tik sertifikuotą vamzdį gręžiniui.

Dažniausiai vandens gręžinys įrengiamas naudojant tokius vamzdžių diametrus:

 1. DN 125 mm;
 2. DN 140 mm;
 3. DN 165 mm;

Iš esmės gaminami ir naudojami mažesnio ir didesnio diametro gręžinių vamzdžiai (nuo DN 60 mm iki DN 630 mm), tačiau vertinant buitinio ir vidutinio vartotojo poreikius, aukščiau įvardyti skersmenys yra patys tinkamiausi (dažniausiai vandens poreikis būna tarp 2–15 kubinių metrų per valandą).

Svarbu! Kad galėtumėte sumontuoti 4 colių siurblį (plačiau apie tai – vandens siurblių tipai), mažiausias gręžinio diametras – DN 125 mm. Kai gręžinyje yra tokio diametro vamzdis, galimybės pasirinkti siurblį yra labai didelės – galite rinktis tarp 3 ir 4 colių giluminių siurblių.

Artezinio gręžinio plyšinis filtras, saugantis nuo smėlio patekimo į gręžinį

1
2
Vandens gręžinys - plyšinis filtras
1

Frezuoti maži tarpeliai, per kuriuos vanduo teka į gręžinio vidų. Tarpeliai per maži, kad patektų smėlis.

2

Nefrezuota plyšinio filtro dalis, skirta vamzdžio struktūriniam stipriui išlaikyti.

Artezinio gręžinio tinklelinis filtras, saugantis nuo smėlio patekimo į gręžinį su nerūdijančio plieno išoriniu karkasu

1
2
3
Tinklelinis vandens gręžinio filtras su nerūdijančio plieno prilaikančiu karkasu
1

Specialus tinklelis, apsaugantis nuo smėlio patekimo į gręžinį.  Puikiai praleidžia vandenį.

2

Už tinklelio yra didelės frezuotos ertmės vandeniui pritekėti į vandens gręžinio vidų.

3

AISI 304 prilaikanti apsauginė viela