Artezinis gręžinys – giluminis vanduo iš žemės gelmių!

Artezinis gręžinys – būdas pasiekti požeminius vandens telkinius, konkrečiau – vandenį, slypintį arteziniame sluoksnyje.

Žemėje yra du pagrindiniai geriamo vandens šaltiniai: paviršinis (atviri vandens telkiniai) ir požeminis. Lietuviai gali džiaugtis naudodami išskirtinai tik požeminį vandenį. Kai kuriose šalyse tai tiesiog nėra įmanoma.

Dažnai, kai nėra galimybės prisijungti prie centralizuotos vandens tiekimo sistemos, žmonės vis dar vartoja geriamąjį vandenį iš šulinių. Tai dažnai yra paprasčiausias ir pigiausias būdas gauti geriamojo vandens, bet šiuo atveju paprasčiausiai tikrai nėra geriausiai.

Vanduo į šulinius patenka iš gruntinio vandens, į kurį kartu su lietaus vandeniu lengvai nuteka nitratai ir teršalai. Tyrimais nustatyta, kad apie 60-ies proc. šulinių vanduo yra netinkamas gerti ir ruošti maistą. Nitratai virinant vandenį nepasišalina, tam reikalingi sudėtingi vandens valymo įrenginiai.

„Vis dėlto jeigu nusprendėte vartoti gruntinį vandenį iš šulinių, būtina reguliariai atlikti jo bakteriologinius tyrimus“, – pabrėžia „Geologas LT“ direktorius Deividas Nedveckis.

Jei visgi nenorite rizikuoti arba jau turite karčios patirties, daug geresnis pasirinkimas – artezinis gręžinys. Juo vanduo išgaunamas iš gilesnių vandeningų horizontų, esančių po vandeniui nepralaidžiu molingų uolienų sluoksniu.

Vandens gręžinys apsaugotas nuo paviršinės taršos, tad nesvarbu – ar patvinęs pavasaris, į gruntinius vandenis sunešantis visą „gėrį“ iš gatvių ir kiemų, ar ūkininkas, šalia aktyviai tręšiantis laukus – Jūsų vandens kokybė nuo to nepasikeis!

Artezinis gręžinys ir vandens šulinys – konceptuali iliustracija

Vandens gręžiniai – telefonas pasiteiravimui: +370 677 04844 arba info@geologas.lt

Artezinis gręžinys – tai įrenginys, skirtas apsirūpinti geriamuoju ir buitiniu vandeniu. Tai daugiau negu įrenginys – tai Jūsų nepriklausomybė, nes pamiršite apie bet kokius kasmėnesinius mokesčius. Gręžinys yra investicija visam gyvenimui!

„Geologas LT“ primena apie kitus vandens gręžinio privalumus:

 • Vandens kiekis gręžinyje neribotas;

  Sūkurinės vonios, fontanai, baseinai, daržų laistymas – užteks viskam!

 • Nepatenka paviršiaus, lietaus, nuotekų vandenys;

  Būsite tikri, kad negeriate to, ką kiti išpila.

 • Vieną gręžinį gali naudoti keli vartotojai;

  Susitarę su kaimynais, mokėsite gerokai mažiau.

 • Vandens gręžiniai gali būti eksploatuojami daugiau nei 50 metų;

  Praktiškai visą gyvenimą būsite ramūs ir nuo nieko nepriklausomi.

 • Nėra jokių kasmėnesinių mokesčių už vandenį.

  Didesnių išlaidų reikalauja tik pirminis etapas – gręžinio įrengimas.

Artezinio vandens gręžinio įrengimo etapai

Sąmata ir darbų sutartis

Kreipkitės į mus: info@geologas.lt arba +370 677 04844. Mes paruošime jums kelias sąmatas (optimistinę ir pesimistinę/su kokybiškesne ir su pigesne įranga) vandens gręžinio įrengimo darbams. Nuo pradžios iki pabaigos.

Aptarsime, ar bus reikalingas statybinis vanduo,  gal norėsite išvesti kelis vamzdžius laistymui, gal turite unikalių pageidavimų – svarbu tokius dalykus numatyti iš anksto. Dar prieš darbus galime tai įvertinti ir pateikti pasiūlymą. Pasiūlysime gerą kainą.

Darbo aikštelės paruošimas

Mes pasirūpinsime darbo aikštelės paruošimu. Jeigu yra nestandartinių aikštelės paruošimo darbų (pavyzdžiui, didelės žemių sampylos, seni medžiai ar statybinės atliekos), galime už jus suorganizuoti jų pašalinimo darbus.

Gręžimo darbai

Kuomet įvažiavimo kelias paruoštas, atvyksta gręžimo mašina. Mūsų gręžimo mašinos pajėgios išgręžti gręžinius bet kurioje vietoje Lietuvoje, galime pasiekti ir 150 metrų gylį, todėl garantuojame, kad jeigu atvykome, tai ir įrengsime gręžinį. Jūs mokate tik už rezultatą.

Pagrindiniai gręžimo etapai:

 1. Žvalgybinis gręžimas iki projektinio gylio pagal vandens gręžinio projektą.
 2. Vandeningo sluoksnio nustatymas. Atliekamas elektrokaratažas arba gamakaratažas – tai patikimiausi vandeningo sluoksnio nustatymo metodai industrijoje.
 3. Gylio suderinimas su užsakovu (kartais randame ir 2–3 vandeningus sluoksnius).
 4. Apsauginės kolonos (PVC vamzdžio) su filtru nuleidimas į surastą vandeningą sluoksnį.
 5. Užpylimas plautu ir frakcionuotu smėliu.
 6. Užvamzdinės gręžinio dalies izoliacija specialiomis molio granulėmis (dažniausiai „Compactonit“).
 7. Gręžinio praplovimas, molio skiedinio išpumpavimas ir hidrogeologinių duomenų nustatymas.
 8. Vandens mėginio paėmimas ir pristatymas į laboratoriją.

Vandens mėginio paėmimas

Kai gręžinio vanduo atpumpuojamas išsivalo ir tampa be smėlio priemaišų, paimame mėginį ir pristatome jį į sertifikuotą laboratoriją vandens cheminei analizei atlikti. Šio tyrimo reikia ir gręžinio registracijai. Jį atlikus tampa aišku, ar reikės vandens gerinimo filtrų namuose, ar vanduo jau iš karto saugus vartoti.

Artezinio vandens gręžinio paso registracija

Kai gręžinys išgręžtas, jau esate unikalaus įrenginio – vandens gręžinio – savininkas! Taisyklingai įrengtas gręžinys yra ilgaamžis statinys, kuriuo naudositės visą gyvenimą.

Tam, kad būtų teisiškai įtvirtinta jūsų nuosavybės teisė į vandens gręžinį, kaip to reikalauja įstatymai, įregistruosime jus gręžinio savininku Lietuvos Geologijos Tarnyboje (LGT). LGT teises į gręžinį patvirtina išduodama gręžinio pasą, kurį mes perduosime jums.

Artezinis gręžinys: apsauginės kolonos vamzdžio tipai

Vandens gręžinių apsauginėms kolonoms Lietuvoje yra naudojami PVC vamzdžiai. Tai dažniausiai mėlyni (nors gamintojas gali ir pasirinkti kitą spalvą, tarkim, pilką) šiai sričiai tinkami produktai. Svarbiausia, kad vamzdis būtų sertifikuotas ir kokybiškas.

Polivinilchloridas (PVC) – tai labai paplitęs plastikas, naudojamas daugelyje sričių. Iš jo  gaminami vamzdžiai, izoliuojančios elektros laidus dangos, apdailos detalės ir t. t. Visada patariame rinktis tik sertifikuotą vamzdį gręžiniui.

Dažniausiai vandens gręžinys įrengiamas naudojant tokius vamzdžių diametrus:

 1. DN 125 mm;
 2. DN 140 mm;
 3. DN 165 mm;

Iš esmės gaminami ir naudojami mažesnio ir didesnio diametro gręžinių vamzdžiai (nuo DN 60 mm iki DN 630 mm), tačiau vertinant buitinio ir vidutinio vartotojo poreikius, aukščiau įvardyti skersmenys yra patys tinkamiausi (dažniausiai vandens poreikis būna tarp 2–15 kubinių metrų per valandą).

Svarbu! Kad galėtumėte sumontuoti 4 colių siurblį (plačiau apie tai – vandens siurblių tipai), mažiausias gręžinio diametras – DN 125 mm. Kai gręžinyje yra tokio diametro vamzdis, galimybės pasirinkti siurblį yra labai didelės – galite rinktis tarp 3 ir 4 colių giluminių siurblių.

Vandens gręžinio plyšinis filtras, saugantis nuo smėlio patekimo į gręžinį

1
2
Vandens gręžinys - plyšinis filtras
1

Frezuoti maži tarpeliai per kuriuos priteka vanduo į gręžinio vidų. Tarpeliai per maži, kad patektų vandeningas smėlis.

2

Nefrezuota plyžinio filtro dalis skirta vamzdžio struktūriniam stipriui išlaikyti.

Vandens gręžinio tinklelinis filtras, saugantis nuo smėlio patekimo į gręžinį su nerūdijančio plieno išoriniu karkasu

1
2
3
Tinklelinis vandens gręžinio filtras su nerūdijančio plieno prilaikančiu karkasu
1

Specialus tinklelis apsaugamtis nuo smėlio patekimo į gręžinį.  Puikiai praleidžia vandenį.

2

Už tinklelio yra didelės frezuotos ertmės vandeniui pritekėti į vandens gręžinio vidų.

3

AISI 304 prilaikanti apsauginė viela