Artezinis gręžinys – giluminis vanduo iš žemės gelmių!
Artezinis gręžinys – būdas pasiekti požeminius vandens telkinius, konkrečiau – vandenį, slypintį arteziniame sluoksnyje.
Kas pigiau, o kas patikimiau?
Žemėje yra du pagrindiniai geriamo vandens šaltiniai: paviršinis (atviri vandens telkiniai) ir požeminis. Lietuviai gali džiaugtis naudodami išskirtinai tik požeminį vandenį. Kai kuriose šalyse tai tiesiog neįmanoma.
Kai nėra galimybės prisijungti prie centralizuotos vandens tiekimo sistemos, lieka du pagrindiniai keliai: artezinis gręžinys arba šachtinis šulinys. Pastarasis variantas dažnai yra paprasčiausias ir pigiausias būdas gauti geriamojo vandens, bet šiuo atveju paprasčiausiai tikrai nėra geriausiai.
Vanduo į šulinius patenka iš gruntinio vandens, į kurį kartu su lietaus vandeniu lengvai nuteka nitratai, nitritai, žarninės lazdelės, žarniniai enterokokai ir kiti teršalai. Tyrimais nustatyta, kad apie 60-ies proc. šulinių vanduo yra netinkamas gerti ir ruošti maistą. Nitratai virinant vandenį nepasišalina, tam reikalingi sudėtingi vandens valymo įrenginiai. O svarbiausia – toks vanduo gali būti skanus ir vizualiai atrodyti labai švarus!
„Vis dėlto jeigu nusprendėte vartoti gruntinį vandenį iš šulinių, būtina reguliariai atlikti jo bakteriologinius tyrimus“, – pabrėžia „Geologas LT“ direktorius Deividas Nedveckis.
Šuliniai 2019-ųjų vasarą džiuvo masiškai
2019-ųjų vasara išryškino dar vieną šulinių trūkumą – ilgiau nepalijus jie senka. Dešimtys išdžiuvusių šulinių savininkų šiemet kreipėsi į „Geologas LT“ – nusprendė, kad nori patikimesnio vandens šaltinio, t. y. gręžinio. O jie jau neišsenka – per 20 įmonės veiklos metų nė vienas „Geologas LT“ įrengtas artezinis gręžinys neišdžiuvo.
Gręžiniu vanduo išgaunamas iš gilesnių vandeningų horizontų, esančių po vandeniui nepralaidžiu molingų uolienų sluoksniu. Tai reiškia, kad arteziniame sluoksnyje esantis vanduo yra mažiau priklausomas nuo to, kuris yra žemės paviršiuje. Mažiau priklausomas tiek kiekio, tiek galimos taršos prasme. Tad ar sausa vasara, šulinių savininkus paliekanti be vandens, ar lietingas pavasaris, į šulinius suplukdantis visą „gėrį“ iš tręšiamų laukų – vandens gręžiniui tai nė motais!