Gręžinys su kaimynais – ar verta?

Gręžinys kartu su kaimynais gali būti išeitis tiems, kurie nori sutaupyti pinigų. Tiesa, kantrybės ir laiko sutaupyti greičiausiai nepavyks – būtent bendras gręžinys dažnai tampa kaimynų nesantaikos priežastimi.

Gręžinys su kaimynais: daug skaitiklių ir popierizmo

Iš vandens gręžinio tikrai galima išgauti tiek vandens, kad užtektų ir 2, ir 5 kaimyniniams namams (juk dažnai visas gyvenamųjų namų kvartalas apsieina su vienu gręžiniu). Pagrindinės problemos kyla skaičiuojant, kas ir kiek vandens sunaudojo, bei tvarkant popierius.

Dalinimasis gręžiniu su kaimynais: taip atrodo 12 kaimynų siurblinė

Vandens skaitikliai privalomi kiekvienam kaimynui atskirai – kitaip vėliau nesuskaičiuosite, kiek kam mokėti

Norint dalintis gręžiniu su kaimynais, kad ateityje nekiltų nemalonių nesusipratimų, būtina tai daryti oficialiai, t. y. tapti gręžinio bendrasavininkiais. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai kaimynas tiesiog užsuka vandenį kitam kaimynui, nors už gręžinio įrengimą mokėjo perpus. Kadangi oficialus gręžinio savininkas buvo tik vienas (tas, kuris užsuko), be vandens likęs kaimynas negalėjo nieko padaryti. Tik oficialūs gręžinio savininkai gali įrengti ir vykdyti elektros ir vandens apskaitą, nurašinėti skaitiklių parodymus, rinkti pinigus.

Tačiau kartu tai reiškia ir daugiau popierizmo kiekviename žingsnyje. Pavyzdžiui, sumanius prie esamų savininkų pridėti dar vieną bendrasavininkį, reikės visų esamų savininkų prašymo arba notarinio susitarimo.

Vietoj adaptorinės sistemos – brangesnis variantas

Problema taip pat tampa apskaita, kiek elektros sunaudojo kiekvienas kaimynas. Tam reikia daugiau įrangos: reikalingas bendras elektros skaitiklis, bendras vandens skaitiklis  ir individualūs vandens skaitikliai kiekvienam vartotojui. Nors vanduo iš gręžinio nemokamas, reikia apskaičiuoti, kiek jo nutekėjo iki konkretaus kaimyno. Tik taip bus aišku, kiek kiekvienam reikia mokėti už elektrą, kurią suvartojo vandens siurblys, tiekdamas vandenį iki konkretaus čiaupo.

Dalinantis gręžiniu su kaimynais, teks įsirengti siurblinę. Vandens gęžinio siurblinės montavimo darbai

Kai gręžinys skirtas vienam namų ūkiui, jo prijungimui prie namo dažniausiai renkamasi modernesnė adaptorinė sistema. Dalinantis gręžiniu su kaimynais, tokios įrengti nepavyks. Čia jau reikalingas brangesnis variantas – siurblinė, kuri, kaip ir gręžinys, užims vieno iš kaimynų sklypo erdvę.

Taip pat tokiu atveju dėl didesnio vandens poreikio reikės galingesnio ir brangesnio siurblio, tikėtina – ir pasiekti gilesnį bei gausesnį vandeningą sluoksnį.

Geologas LT pataria – jeigu yra galimybė, rinkitės individualų gręžinį. Nebent jūsų santykiai su kaimynais puikūs, o vandeningi sluoksniai jūsų kraštuose tūno labai giliai (o tai reiškia, kad gręžinys bus brangus ir „susimetę“ daug sutaupysite).

Norėdami pridėti papildomą vandens gręžinio savininką, Lietuvos geologijos tarnybai reikia pateikti:

  1. Laisvos formos prašymą. Formą pakeisti įrašus apie gręžinio savininkus pase pridedame žemiau (ši forma nėra oficiali, bet turėtų praversti, jeigu neturėsite laiko kurti formos patys).  Prašymas vandens gręžinio savininkams pakeisti gręžinio pase LGT registre. Prašyme nurodykite, kas yra dabartiniai savininkai ir kokie savininkų pasikeitimai numatomi.  Privalomi duomenys: vardas, pavardė, asmens kodas, deklaruota gyvenamoji vieta.
  2. Dokumentą, pagrindžiantį naujo savininko teisę į gręžinį, pavyzdžiui, sklypo pirkimo-pardavimo sutarties kopiją, dovanojimo sutarties kopiją, turto varžytinių akto kopiją ir pan.

Pateikite dokumentus Lietuvos geologijos tarnybos specialistams adresu: S. Konarskio 35, LT-03123 Vilnius, tel.: (8 5) 213 9045; KIETŲJŲ NAUDINGŲJŲ IŠKASENŲ IR REGISTRO SKYRIUS

Nuoroda kaip nuvažiuoti: https://goo.gl/maps/JzVeHigvAkG2