5 vandens kokybės problemos, kurias parodys jūsų klozeto bakelis

Vandens kokybės problemos – per daug geležies ir geležies bakterijos

Vandens kokybės problemos bus kaip ant delno, kai atidarysite klozeto bakelį. Į jį suteka šaltas vanduo, čia kontaktuoja su deguonimi ir ilgiau pastovi. Tokios sąlygos – bene tobulos išryškinti problemoms, kurių iš pirmo žvilgsnio galbūt ir nepastebėsite.

Kaip įvertinti

Taigi, siūlome patiems namuose atlikti eksperimentą. Atidarykite klozeto bakelį, įvertinkite vandens spalvą, tada nuleiskite vandenį ir atkreipkite dėmesį į nuosėdas ant bakelio sienelių, perbraukite jas pirštu, užuoskite atitekančio vandens kvapą.

Atlikę šį eksperimentą, galėsite įtarti, kokios jūsų vandens kokybės problemos, bet tuo įsitikinti galėsite tik laboratorijoje atlikę vandens tyrimus. Tik turint konkrečius duomenis galima parinkti patikimą problemos sprendimo būdą. Primename, kad Geologas LT klientams vandens tyrimus atliekame nemokamai.

Ne visos vandens kokybės problemos pastebimos plika akimi

Svarbu  jeigu jūsų klozeto bakelio turinys nepasižymi nė vienu iš žemiau išvardytų bruožų, tai dar nereiškia, kad vanduo kokybiškas. Pavyzdžiui, nitratais ar nitritais užterštas vanduo neskleidžia neįprasto kvapo ir nepalieka nuosėdų. Tiesa, tokia tarša būdinga tik vandeniui iš šulinių.

Taip pat, kaip skelbia lietuvių liaudies išmintis, problemos po vieną nevaikšto, tad vandenyje gali būti ne viena ir ne dvi kokybės problemos. Pavyzdžiui, gręžinių vandenyje dažnai užsimezga geležies ir mangano „draugystė“, tad savo vandeniui galite pritaikyti kelių čia skelbiamų punktų bruožus.

Vanduo su kalkėmis

Kaip atrodo? Vanduo skaidrus, bet gali būti su vos įžiūrima šviesia plėvele ant viršaus. Kietos šviesios nuosėdos gali būti sunkiai įžiūrimos, bet palietus juntamas bakelio sienų paviršiaus grublėtumas. Nuosėdos taip pat kaupiasi vamzdelyje, kuriuo vanduo teka iki bakelio, todėl vandens srovė gali tapti mažesnė, netolygi. Tai – viena dažniausių vandens kokybės problemų,  su kuria susiduria centralizuoto vandentiekio vandenį vartojantys klientai.

Kas tai? Kalkės, kurios susidaro kietame vandenyje. Vanduo yra kietas, jeigu jame ištirpę daug kalcio ir magnio druskų.

Ar pavojinga sveikatai? Pagal Lietuvos higienos normą „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“, nei kalcio nei magnio koncentracija nėra normuojama. Taip susiklostė dėl to, kad kalcis ir magnis yra žmogaus organizmui naudingi mikroelementai. Būtent dėl to centralizuotai tiekiant vandenį dažniausiai jis yra specialiai neminkštinamas.

Ar pavojinga santechnikai? Kalkės kemša angas, kuriomis teka, prastina įrenginių darbą ir, žinoma, apsunkina namų tvarkymąsi. Kai kietas vanduo skalauja kaitinimo elementus (pavyzdžiui, boileryje ar skalbimo mašinoje), išauga ir elektros energijos sąnaudos.

Kaip spręsti? Vandens minkštinimo filtru. Jame vykstančių cheminių reakcijų metu kalcis ir magnis pašalinami, jų nuosėdos surenkamos į filtrą, o iš jo jau teka minkštas vanduo. Taip pat egzistuoja ir magnetiniai filtrai, pakeičiantys vandens molekulinę struktūrą taip, kad kalkės nenusėstų ant paviršių. Tačiau visas magneto darbas nueina perniek, kai vanduo šildomas, tad šis minkštinimo variantas retai pritaikomas.

Minkštas vanduo nepaliks nuosėdų, bet reikia atminti, kad su vandeniu suvartosite mažiau kalcio ir magnio, taip pat nenustebkite, jeigu duše taps sudėtingiau nusiprausti – minkštą vandenį vartotojai apibūdina kaip „slidų“, prastai nuskalaujantį muilą ir taip prailginantį prausimąsi.

Rūdžių spalvos kietos nuosėdos

Kaip atrodo? Vanduo skaidrus arba gelsvas, rusvas, ant bakelio dugno, sienelių, mechanizmų – rūdžių spalvos kietos nuosėdos. Gali skleisti kvapą, dažnai apibūdinamą kaip „metalo“.

Kas tai? Vandenyje daug geležies.

Vandens kokybės problema – geležis

Bakelio paviršiai pasidengę rudomis kietomis sunkiai nuvalomomis nuosėdomis. Tai reiškia, kad vandenyje greičiausiai per daug geležies.

Ar pavojinga sveikatai? Geležis yra būtinas mineralas žmogaus organizmui. Tiesa, juo galima ir apsinuodyti, bet geriant geležingą vandenį tai neįmanoma – jo koncentracija vandenyje tiesiog per maža. Tačiau geležingą vandenį gerti ryžtasi retas: atgraso drumsta jo spalva, neįprastas skonis, kinta ir maisto, gaminto naudojantis tokiu vandeniu, skoninės savybės. Pagal Lietuvos higienos normą „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“, geležies vandenyje turi būti ne daugiau nei 0,2 miligramai litre.

Remiantis Geologas LT praktika, klientai geležingą vandenį dar toleruoja, kai geležies koncentracija vandenyje neviršija 0,6 mg/l, t.y. viršija normą 3 kartus. O pasitaiko ir tokių atvejų, kad geležies kiekis vandenyje normą viršija keliasdešimt kartų.

Ar pavojinga santechnikai? Geležies nuosėdos, panašiai kaip ir kalkės, kaupiasi vamzdžiuose, juos kemša, prastina įrenginių darbą, apsunkina tvarkymąsi (rudos sunkiai nuvalomos dėmės ant kriauklių, parudavę skalbiniai ir pan.). Geležingas vanduo taip pat yra puiki terpė veistis geležies bakterijoms.

Kaip spręsti? Vandens nugeležinimo (oksidaciniu) filtru. Geležis, esanti vandenyje, oksiduojama, iškrenta jos nuosėdos ir nusodinamos filtre. Iš filtro teka jau vanduo be geležies. Oksidacijos principu sprendžiama ir daugiau vandens kokybės problemų (apie jas – žemiau).

Gliti ruda masė

Kaip atrodo? Drumstas rūdžių spalvos vanduo, sluoksnis gličių nuosėdų ant bakelio paviršiaus, įrenginių. Gali turėti nemalonų kvapą, kuris apibūdinamas kaip pelkės, kuro, pūvančios augalijos, kanalizacijos ir pan.

Kas tai? Geležies bakterijos.

Vandens kokybės problema – geležies bakterijos

Bakelio paviršiai pasidengę dar plonu rudos gličios masės sluoksniu. Tai – geležies bakterijos

Ar pavojinga sveikatai? Nėra įrodyta, kad kenktų.

Ar pavojinga santechnikai? Itin. Bakterijų kolonijos taip suklesti vamzdžiuose, kad užkemša juos aklinai. Gličia mase apauga įrenginiai, trukdoma jiems efektyviai dirbti, jie genda, tarnauja trumpiau.

Geležies bakterijos gali visiškai užkimšti vamzdžius

Geležies bakterijos kartais taip suklesti, kad vamzdžius užkemša aklinai.

Kaip spręsti? Nugeležinimo filtras problemą išspręs iš dalies – bakterijos nesidaugins namų santechnikoje nuo vandens filtro. Tačiau vamzdžiuose ir įrenginiuose iki filtro bakterijos toliau vešės. Ten jas panaikinti galima tik dezinfekuojant gręžinį.

Juodos nuosėdos

Kaip atrodo? Vanduo skaidrus, tačiau bakelio paviršiai nusėti juodų nuosėdų. Gali skleisti kvapą, kuris primena asfaltą ar naftos produktus.

Kas tai? Vandenyje daug mangano.

Vandens kokybės problema – padidėjusi mangano koncentracija

Bakelio paviršiai pasidengę juodomis kietomis nuosėdomis – greičiausiai vandenyje padidėjusi mangano koncentracija.

Ar pavojinga sveikatai? Manganas yra mineralas, taip pat reikalingas organizmui, tačiau kai kurių tyrimų duomenimis, labai didelė jo koncentracija (normą Lietuvoje viršija daugiau nei 10 kartų) vandenyje gali sukelti centrinės nervų sistemos, vidaus organų sutrikimų. Remiantis higienos norma, mangano geriamajame vandenyje neturėtų būti daugiau nei 0,05 mg/l.

Ar pavojinga santechnikai? Kaip ir geležies, mangano nuosėdos kaupiasi vamzdžiuose, juos kemša, prastina įrenginių darbą, apsunkina tvarkymąsi.

Kaip spręsti? Manganas vandenyje dažniausiai aptinkamas su geležimi, šiems elementams šalinti tinka tas pats oksidacinis filtras. Manganas oksiduojamas, taip iškrenta jo nuosėdos, kurios sulaikomos filtre.

Vandens kokybės problema – ir nosį riečiantis kvapas

Kaip atrodo (kokį kvapą skleidžia)? Vanduo gali būti tiek skaidrus be jokių nuosėdų, tiek su aukščiau išvardytomis nuosėdomis, bet esminė savybė čia – nosį riečiantis supuvusio kiaušinio kvapas. Tiesa, atvirame vandens inde jis greit išsigaruoja, tad teks nuleisti vandenį ir … giliai įkvėpti.

Kas tai? Sieros vandenilio dujos.

Ar pavojinga sveikatai? Tiek, kiek būna geriamajame vandenyje, nepavojinga, dujos netgi naudojamos kurortuose kaip turinčios gydomųjų savybių. Tačiau didesni dujų kiekiai (geriamajame vandenyje tokie neegzistuoja) gali būti labai nuodingi. Tokie gali susidaryti gyvenviečių kanalizacijų šachtose.

Ar pavojinga santechnikai? Pastebėta, kad vanduo, kuriame yra daug sieros vandenilio, keičia metalinių gaminių spalvą, gali palikti dėmių skalbiniuose. Visgi dažniausiai GeologasLT klientai su šiomis dujomis kovoja dėl itin nemalonaus jų kvapo.

Kaip spręsti? Šią problemą taip pat panaikins oksidacinis filtras. Sieros vandenilio dujos išgaruos jame, o ne jūsų virtuvėje ar vonios kambaryje.

2 replies
 1. Šarūnas
  Šarūnas says:

  Sveiki, pastaruoju metu vis labiau pastebime atsirandančių rudų dėmių tualete, ant vandens filtro, taip pat neseniai buvo sugedusi indaplovė, ant kurios filtro buvo daug rudos masės (panašu, kad tai geležies bakterijos). Nors prisileidus į indą ar vonią vandens, jis neatrodo rudas. Gyvename nuosavame name, vanduo iš gręžinio, seniau tokios problemos nebuvo ar bent jau buvo ne taip labai pastebima. Kada vertėtų sunerimti? Anglies pluošto (siūlų) filtrą keičiame kas mėnesį. Ar tai reiškia gręžinio galiojimo pabaigą? Ką daryti?

  Atsakyti
  • admin
   admin says:

   Sveiki, galėtų būti geležies bakterijos, reikėtų pamatyti, kai atrodo. Problema sutvarkoma, gręžinio galiojimo pabaigos dar tikrai nereiškia.

   Atsakyti

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.